Yahoo奇摩 網頁搜尋

搜尋結果

  1. Karierę sportową rozpoczęła w wieku 15 lat w GKS Jastrzębie, następnie w 1991 roku w Błękitnych Kielce, w latach 1991–1994 w KS Koka Jastrzębie i w latach 1998–2002 w AZS Wrocław. Miała na swoim koncie 23 medale Mistrzostw Polski, 18 medali Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.

  2. Joanna Pilecka – Wikipedia, wolna encyklopedia. Joanna Maria Pilecka [1] (ur. 25 października 1976 w Bydgoszczy [2]) – polska dyplomatka, ambasador RP w Portugalii (od 2021). Życiorys. Absolwentka Wydziału Administracji Akademii Morskiej w Gdyni oraz filologii angielskiej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy [2] [3].

  3. Baczczebazi [a] ( pers. بچه‌بازی, baččebāzi, dosł. „zabawianie się z chłopcami/młodzieńcami” [b]) – obyczaj prostytucji małych chłopców, praktykowany w przeszłości w Azji Centralnej, a na początku XXI w. nadal w Afganistanie oraz części Pakistanu, głównie wśród plemion pasztuńskich [1].

  4. Bajan instrument muzyczny; odmiana akordeonu pochodzenia rosyjskiego z trzyrzędowym bądź pięciorzędowym układem klawiatur guzikowych dla obu rąk. Nazwę swą zawdzięcza legendarnemu śpiewakowi wędrownemu Bojanowi, wymienionemu w staroruskim poemacie Słowo o wyprawie Igora, pochodzącym z XII wieku.

    • Dzieciństwo I Nauka
    • Działalność Duszpasterska
    • Śmierć
    • Proces Beatyfikacyjny
    • Zobacz też
    • Bibliografia

    Michał Rapacz urodził się we wsi Tenczyn w powiecie myślenickim 16 września 1904 roku. Był synem Jana i Marianny z domu Wójcik. Rodzice, głęboko religijni, byli rolnikami. Ukończył gimnazjum w Myślenicach, a w 1926 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1...

    Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia w Płokach koło Trzebini, gdzie pracował jako wikariusz w latach 1931–1933. Wikary opiekował się stowarzyszeniami młodzieży, założył teatr amatorski, duszpasterzował wśród chorych i ubogich. W 1933 został przeniesiony do parafii św. Wawrzyńca Diakona Męczennika i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy. W...

    „Wyrok”

    Wyrok na Michała Rapacza wydano prawdopodobnie w kwietniu 1946 na zebraniu partii komunistycznej w Trzebini. Ksiądz został ostrzeżony przez jednego z uczestników tego zebrania (za pośrednictwem leśniczego), jak również przez dwóch innych parafian. Namawiano go, aby opuścił Płoki, lecz ksiądz odmówił powołując się na obowiązek duszpasterski i sumienie. Mówił na jednym z ostatnich kazań: „Choćbym miał trupem paść, nie zaprzestanę tej Ewangelii głosić i nie wyrzeknę się własnego krzyża”.

    Morderstwo

    W nocy z 11 na 12 maja 1946 (sobota-niedziela) do budynku plebanii wtargnęła bojówka złożona z komunistycznych działaczy w liczbie około 20. Świadkiem napadu była Katarzyna Kutryba, siostra księdza, która prowadziła mu gospodarstwo. Zamknięta w swoim pokoju przez napastników słyszała głośniejsze wypowiedzi księdza. Wynika z nich, że prawdopodobnie odczytano mu wyrok śmierci, a wyprowadzany z plebanii powtarzał Niech się dzieje Twoja wola, Panie. Ksiądz Rapacz najpierw ciągnięty na powrozie wo...

    Śledztwo

    Okoliczności śmierci odtworzono na podstawie sprawozdania proboszcza w Trzebini, ks. Leona Bzowskiego z 1946, przeprowadzonej przez Milicję wizji lokalnej – śledztwo prowadził funkcjonariusz UB oskarżony potem o zamordowanie działacza PSL – Narcyza Wiatra Zawojnego, raportu z sekcji zwłok, oraz badań balistycznych i zeznań ponad 15 świadków. W 1996 w sprawie śmierci ks. Rapacza wszczęto nowe śledztwo na podstawie doniesienia otrzymanego przez Komisję Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Zdoł...

    Zrodził się lokalny kult kapłana męczennika. Z inicjatywy biskupa Juliana Groblickiego zaczęto gromadzić świadectwa i relacje. Archidiecezja krakowska rozpoczęła w 1992 jego proces beatyfikacyjny. Zebrane materiały poddano ocenie i przekazano do Stolicy Apostolskiej. 24 stycznia 2024 papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie ks. Rapacza. W...

    Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2007. ISBN 978-83-240-0803-2. OCLC 1040753987.brak strony w książce
    Małgorzata Rutkowska. „Bądź wola Twoja”. Sługa Boży Michał Rapacz (1904-1946), kapłan i męczennik. „Nasz Dziennik”. Nr 209, s. 22–23, 2008-09-06. OCLC 999027780.
    Sługa Boży Michał Rapacz, kapłan i męczennik. (PDF). mbp.trzebinia.pl. [dostęp 2016-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu(2016-06-05)].
  5. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, EKR ( ang. European Conservatives and Reformists, ECR) – grupa w Parlamencie Europejskim, utworzona po wyborach do PE w 2009 przez partie konserwatywne. Funkcjonująca także w kolejnych kadencjach.

  6. Zagrała w ponad 50 filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. Jest jedną z bohaterek książki „Optymistki” Marzanny Graff-Oszczepalińskiej . Zamężna z dyplomatą Krzysztofem Szymańskim, z którym ma córkę Karolinę i syna Roberta [2] . Filmografia. 1975: Dom moich synów - Ewa, córka Krystyny i Wiktora.